پنج مرحله برای رسیدن به یک مصاحبه شغلی عالی

مصاحبه شغلی

مصاحبه یا گفتگو؟

افرادی که دنبال کار هستند با این مقوله بیشتر سرو کار دارند و درگیر هستند، و حتی اکثر افراد با شنیدن کلمه “مصاحبه” دچار استرس می شوند؛ اما باید توجه داشت که مصاحبه شغلی هم یک گفتگوی دوستانه صرفا برای شناخت طرفین (شرکت مربوطه و کارجو) جهت نیل به هدف شغلی مورد نظر است.

باید به این نکته توجه داشت که در مصاحبه نیاز بازار رو می شود از نزدیک لمس کرد و هم به توانایی ها و پتانسیل های خود پی برد.

اجازه بدید در ادامه چند نکته مهم در رابطه با مصاحبه شغلی رو مرور کنیم

در نظر داشته باشید که فرض کردیم شما توانایی های فنی مورد نیاز برای شروع کار را در رابطه با شغل مورد نظر دارید.

کسب اطلاعات از شرکت مربوطه

سعی کنید قبل از مصاحبه در رابطه با شرکت و فرد مصاحبه کننده اطلاعات لازم را کسب کنید. به طوری که روز مصاحبه اطلاعات کافی داشته باشید این کار علاوه بر افزایش تسلط شما در جلسه مصاحبه، باعث می شود که شما در رابطه با سوالات فرد مصاحبه کننده پیش زمینه ای داشته و جواب مناسبی ارائه دهید.

آشنایی شما با شرکت کمک می کند سوالاتی در ذهنتان شکل بگیرد، تا در روز مصاحبه از فرد مصاحبه کننده بپرسید.

وقت شناسی

همه میدانیم که وقت شناسی خوبه و به پیشرفت فردی و تیمی کمک می کند. تبعا شرکتی که میخواهد شما را استخدام کند به این مورد توجه ویژه ای دارد مخصوصا شرکت هایی که دارای ساختار و فرهنگ سازمانی هستند.

پس شما می توانید با حضور به موقع و حتی زودتر در محل مصاحبه میزان وقت شناسی خود را نشان دهید.

ظاهر آراسته و مرتب

آراسته بودن ظاهر می تواند نشانگر بخشی از شخصیت شما باشد. البته اصلا نیازی نیست شخصیت ساختگی داشته باشید.

با کسب اطلاعات از نحوه پوشش کارکنان و همچنین ماهیت شرکت می توانید ظاهر متناسب داشته باشید. تجربه نشان داده حتی رنگ لباس در جلسه مصاحبه شغلی تاثیرگذار است به عنوان مثال معمولا در شرکت های دولتی استفاده از رنگ های قرمز و نارنجی نامناسب است.

داشتن رفتار حرفه ای

در این مرحله معمولا فرد مصاحبه کننده برای شناخت بیشتر شما و همچنین آشنایی با خصوصیات فردی و روانشناختی تان سوالاتی را مطرح می کند؛ باید توجه داشته باشید که نحوه پاسخگویی شما، صداقت و حتی لحن بیان و بهره گیری از تکنیک های زبان بدن بسیار موثر خواهد بود اما به این نکته نیز دقت کنید که رفتار شما باید کاملا دقیق و حساب شده باشد و از رفتار ساختگی پرهیز کنید.

اجازه بدهید در مورد تکنیک های زبان بدن کمی بیشتر صحبت کنیم؛ مهمترین نکته ای که در ارتباط با فرد مصاحبه کننده می تواند تاثیر گذار باشد میزان برقراری ارتباط چشمی شما با آن فرد است، تحقیقات نشان داده ۷۰% افرادی که در مصاحبه شغلی حضور پیدا می کنند ارتباط چشمی  نامناسب دارند. همچنین موارد زیر به ترتیب جزو رفتارهای بدنی نامناسب هست که در مصاحبه های شغلی اتفاق می افتد:

 • حالت ایستادن نامناسب
 • لبخند نزدن
 • بی قرار بودن
 • بازی کردن با اجسام روی میز
 • ضعیف دست دادن
 • دست به سینه بودن
 • بازی با مو یا لمس صورت
 • حرکات بیش از حد دستان
 • و …

که سعی کنید پیش از حضور در جلسه، آمادگی لازم را کسب کرده و از موارد گفته شده بپرهیزید. قابل توجه شما که همه نقطه ضعف و قوت دارند؛ شما در این مرحله از روی نقاط ضعف با توضیح اندک عبور کرده و تلاش خود را برای برطرف کردن آنها اعلام می کنید و نقاط قوت خود را کامل شرح داده و نقش آنها را در پیشرفت خود و شرکت توضیح دهید.

به عنوان ضمیمه این بخش؛ معمولا در کشور ما مصاحبه کننده ها براساس حساسیت و میزان کیفیت کار خود و نیازهایشان سوال مطرح می کنند با ارجاع به بحث قبلی که کسب اطلاعات از شرکت بود شما اگر اطلاعات از سطح شرکت داشته باشید به کیفیت و سطح سوالات نیز پی خواهید برد و به کاهش استرس و آمادگی بیشتر شما کمک خواهد کرد.

مرحله پایانی مصاحبه

در این محله از شما شاید اهدافتون پرسیده شود که صداقت در رفتار حرفه ای حرف اول را می زند؛ چون شما فرد حرفه ای هستید و علاوه بر پیشرفت خود به پیشرفت شرکت مربوطه هم فکر می کنید پس فقط میتوانید با توجه به اطلاعاتی که از شرکت دارید به یکسری از اهدافتان که در راستای هدف شرکت نیست اشاره نکنید و هدف های مطابق با هدف شرکت را کامل شرح دهید. مطمئنا شما نیز فرصت پرسش خواهید داشت، و بهتر است سوالاتی را که قبلا برایتان ایجاد شده است را مطرح کنید؛ این کار نشانگر این است که شما به موقعیت شغلی مورد نظر فکر کرده اید و در مورد شرکت و فعالیت های آن شناخت کافی دارید.

تجربیات شخصی جهت بهبود کیفیت مصاحبه

کسانی که برای تجربه اول دنبال کار می گردند به ندرت با یک مصاحبه صاحب کار می شوند پس طبیعتا استرس مصاحبه رفته رفته کاسته خواهد شد به شرطی که شما هم در راستای بهبود کیفیت مصاحبه تلاش کنید؛ پیشنهاد می کنم به نکات زیر توجه کنید:

 • از مصاحبه های انجام شده نکته برداری کنید

سوالات پرسیده شده در هر مصاحبه را یادداشت کنید و بعد از مصاحبه در رابطه با آنها مطالعه کنید، این سوالات مرتبط با نیازهای بازار کار است که در شرکت های دیگر هم مطرح خواهد شد؛ به مرور زمان اطلاعات خوبی کسب کرده و مطالب جدید و به روزی را یاد خواهید گرفت.

 • نتیجه مصاحبه را پیگیری کنید

پیگیری نتیجه در وهله اول برای خودتان خوب است، چون نوعی خروجی برای شما حساب می شود؛ پیگیری به این معنی که از فرد مصاحبه کننده درخواست بکنید در صورت مثبت و حتی منفی بودن، جواب را اعلام کرده و دلیل را نیز ذکر کند که به شناخت کمبود ها و ایرادهایتان کمک خواهد کرد و با توجه به گفته های قبلی شناخت خود یعنی اقدام بهتر و اقدام بهتر یعنی پیشرفت بهتر  وسریع تر.

پس با کسب اطلاعات از شرکت و فرد مصاحبه کننده و اعتماد به نفس ناشی از شناخت خود مصاحبه موفقیت آمیزی را برای خودتان رقم بزنید.

حسن فتحی

حسن فتحی

توسعه‌دهنده نرم‌افزار هستم؛ به مایکروسافت و تکنولوژی‌هاش هم علاقه دارم
حسن فتحی

Latest posts by حسن فتحی (see all)

این مقاله را به اشتراک بگذارید

4 دیدگاه در “پنج مرحله برای رسیدن به یک مصاحبه شغلی عالی

 1. یادش بخیر هشت سال پیش رفتم مصاحبه شغلی شرکت ایرانسل قبول نشدم برگشتنی یه اگهی دیگه دیدم رفتم همون روز اونجا بدون مصاحبه گفتند بیا سر کار.
  الان هشت ساله هستم بدون مصاحبه اما استخدام میکنیم تو شرکتمون باید اول مصاحبه بشند

  1. تجربه جالبی بود، ممنون بابت به اشتراک گذاری، گرچه به بزرگی و سطح موفقیت شرکت ها هم باید توجه داشت
   اما در وضعیت فعلی روند استخدامی، معمولا برای اکثر شرکت ها مصاحبه شغلی اهمیت بالایی داره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *