۱۰ نکته برای نوشتن رزومه اثربخش

resume-writing-tips

زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله: ۷ دقیقه

ارسال رزومه کاری قدم اول زندگی حرفه ای تان است پس می توانید با نگارش مناسب رزومه تان قدم اول را محکم بردارید.

جالب است بدانید، کارفرمایان به طور میانگین ۷ ثانیه زمان برای بررسی رزومه ها اختصاص می دهند. بنابراین باید رزومه شما اثر گذاری در لحظه داشته باشد و بتواند نظر کارفرما را در نگاه اول جلب کند.

رزومه ویژه برای کارفرمای اختصاصی

شناخت کارفرما یا سازمان مورد نظر، اولین نکته ای است که رعایت آن به شما کمک می کند تا به یک رزومه ویژه دست پیدا کنید. مهم است که بدانید برای اثرگذاری بر روی کدام فرد یا سازمانی تلاش می کنید. مطمئنا پیروی از روال “یک رزومه، برای همه” تاثیر منفی بر درخواست تان خواهد گذاشت، بنابراین رزومه تان را با شناخت از نیاز های کارفرما به صورت اختصاصی بنویسید.

اطلاعات شخصی و کانال های ارتباطی

کارفرما در این بخش نیاز دارد تا شما را به صورت کلی بشناسد پس سعی کنید با توجه به ۷ ثانیه گفته شده، این بخش از رزومه تان را  به صورت مختصر و مفید بنویسید. اطلاعات شخصی تان را در حدی که نیاز است وارد کنید و از ارائه جزئیات بیشتر دوری کنید. با توجه به روال استخدام در ایران بهتر است به موارد زیر در این بخش اشاره کنید.

 • نام و نام خانوادگی
 • جنسیت
 • سال و محل تولد
 • وضعیت نظام وظیفه
 • آدرس محل زندگی فعلی
 • آدرس ایمیل معتبر
 • شماره تماس

مطمئنا کارفرما بعد از تصمیم بر استخدام شما، نیاز به برقراری تماس با شما خواهد داشت، بنابراین سعی کنید از آدرس ایمیل و شماره تماس مناسب استفاده کنید.

اشاره به مدارک و سوابق تحصیلی

با توجه به تاکیدی که بر روی تحصیلات، خصوصا تحصیلات دانشگاهی، در ایران وجود دارد، این بخش حساسیت های خودش را دارد به طوری که گاها در آگهی های استخدام عبارت “فارغ التحصیلان از دانشگاه های معتبر از اولویت برخوردارند” به چشم می خورد. پس بهتر است به تحصیلات خود در این قسمت به صورت شفاف اشاره کنید.

 • رشته و مدرسه تحصیلی دبیرستان
 • دانشگاه یا دانشگاه های محل تحصیل
 • رشته و گرایش تحصیلی
 • تاریخ فراغت از تحصیل یا وضعیت تحصیلی فعلی

از جمله مواردی هستند که اشاره به آن ها ضروری است.

درج سوابق حرفه ای

در کشور ما از زمان های خیلی قبل و روال های سنتی، سابقه کار یکی از ارکان اصلی و تاثیر گذار در استخدام بود که در سال های اخیر با روی کار آمدن متدولوژی های نوین پررنگ تر نیز شده است. بنابراین باید بتوانید به بهترین شکل به سوابق حرفه ای تان اشاره کنید. نیازی نیست داستان بنویسید، سعی کنید در کنار مسئولیت های شغلی که عهده دار بودید به دستاوردهایتان اشاره کنید. همچنین در هنگام اشاره به مسئولیت هایتان سعی کنید جمله را با عمل مورد نظر شروع کنید، به عنوان مثال به دو مقایسه زیر دقت کنید:

نامناسب: کارهای موجودی انبار را بر عهده داشتم.

مناسب: مدیریت و کنترل موجودی انبار با بررسی روزانه و بهره گیری از پایگاه داده های نرم افزاری

تعیین اهداف شغلی و علایق حرفه ای

علایق کاری تان را هر چقدر با صراحت و صداقت بیان کنید، به همان میزان نیز شانس بیشتری برای قرارگیری در موقعیت شغلی مناسب را دارید. به این فکر کنید که به چه کاری علاقه دارید، آیا به تولید محتوا علاقه مندید یا پیک موتوری؟ که مطمئنا جواب این سوال باید متناسب با شغل مورد درخواست تان باشد و معمولا کارفرما انتظار دارد رابطه معناداری بین این دو مورد ببیند.

اشاره به دوره های تخصصی گذرانده شده

در صورتی که در همایش ها یا دوره های تخصصی مرتبط با شغل مورد نظر، شرکت کرده اید، به آن ها اشاره کنید. در این بخش در صورت زیاد بودن تعداد دوره ها بهتر است گزینه ها را اولویت بندی کرده و صرفا نمونه های شاخص را بیاورید.

همچنین به عضویت در مجامع علمی و فنی نیز در این بخش می توانید اشاره کنید.

ذکر مهارت ها و توانایی های تخصصی

همیشه در نگارش رزومه این موضوع را در نظر بگیرید که شما برای ورود به یک مجموعه حرفه ای در تلاش هستید. بنابراین اول باید توانایی ها و مهارت های مورد نیاز شغل مورد نظر را داشته باشید سپس در رزومه تان به خوبی به آن ها اشاره کنید. خوشبختانه شرکت های خصوصی در چند سال اخیر صرفا تحصیلات دانشگاهی را ملاک جذب نیرو قرار نداده اند و به مهارت ها توجه ویژه ای دارند. آن ها به دنبال افرادی هستند که مهارت های حرفه ای خود را در عمل کسب کرده و به یادگیری موضوعات جدید اشتیاق دارند.

به این نکته توجه داشته باشید که هیچگونه چگالی برای تعداد و توانایی های تخصصی تان به جز نیاز شرکت وجود ندارد، پس سعی کنید به مهارت هایی که دارید، اتکا کنید و فقط آنها را بیاورید، همچنین اشاره به میزان تسلط تان بر مهارت مورد نظر و اولویت بندی آن ها را فراموش نکنید.

نکته مهم دیگر در رابطه با این بخش و حتی قسمت های دیگر، بهره گیری از کلید واژه ها است. معمولا کارفرمایان با کلید واژه ها به دنبال کارجویان هستند.

به عنوان مثال “مدیریت تیم های فنی تحت چارچوب اسکرام “، در این عبارت سه کلمه مدیریت، تیم و اسکرام کلید واژه محسوب می شوند. دقت کنید که خود اسکرام به تنهایی مهارت محسوب نمی شود.

اشاره به جوایز و افتخارات

اشاره به افتخارات کسب شده مرتبط با موقعیت شغلی تان، علاوه بر اینکه میزان مقبولیت تان را افزایش می دهد، بلکه نوشته های قبلی تان را نیز به صورت ضمنی تصدیق می کند. مختصر و گیرا نوشتن در این قسمت نیز مطمئن باشید تاثیر شگرفی خواهد داشت.

آشنایی با زبان های خارجی

در این قسمت حتما سعی کنید به زبان های خارجی که با آن ها آشنایی دارید اشاره کنید. شرکت ها، خصوصا آن هایی که محصولات بین المللی تولید می کنند و مشتریان برون مرزی دارند، به این امر توجه ویژه ای دارند.

توجه به مهارت ها و توانایی های رفتاری

شرکت ها برای توسعه محصولات و حتی فرهنگ سازمانی شان نیازمند افرادی هستند که دارای خصوصیات رفتاری مورد نظرشان باشند. بنابراین شناخت تیپ شخصیتی شما برای آن ها اهمیت دارد. سعی کنید در این قسمت به خود واقعی تان اشاره کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه در “۱۰ نکته برای نوشتن رزومه اثربخش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *